Serving Minnesota and Northern Iowa.

State 4-H Project Bowl results

By Carol Stender
cstender@agrinews.com

Date Modified: 05/13/2013 2:33 PM

E-mail article | Print version

FOLEY, Minn. — Results for the Minnesota 4-H Project Bowl are:

Dairy: junior division-1. Meeker, 2. Carver, 3. Kandiyohi/Meeker, 4. Stearns 1, 5. Fillmore, 6. Stearns 2, 7. McLeod.

Senior division - 1. Meeker, 2. Brown, 3. Dakota, 4. Wabasha, 5. Fillmore, 6. McLeod, 7. Carver, 8. Crow Wing.

Dog: junior division-1. Waseca, 2. Hennepin, 3.North St. Louis Unleashed, 4. Jackson, 5. Mille Lacs, 6. Anoka, 7. Rice.

Senior division dog - 1. Hennepin, 2. Waseca, 3. Blue Earth, 4. Mille Lacs, 5/6 tie Anoka and Washington, 7. Crow Wing.

General Livestock: Junior - 1.Morrison/Crow Wing, 2. Carver/Scott, 3. Stevens, 4. Pipestone, 5. Sibley, 6. Mower Hampshire, 7. Redwood, 8. Traverse, 9. Mower Yorkshire, 10. Steele, 11. Clay, 12. Itasca.

Senior division - 1. Redwood, 2. Mower, 3. Dakota/Washington, 4. Carver/Scott. 5. Wadena/East Otter Tail, 6. Crow Wing/Morrison, 7. Traverse, 8. Douglas, 9. Stevens, 10. Clearwater, 11.Rice, 12. Sherburne/Benton.

Horse: Junior - 1. Chippewa, 2. Hennepin, 3. Beltrami Barrel Racers, 4. Carver, 5. Murray, 6. Sherburne, 7. Nicollet, 8. Meeker, 9. Dakota, 10. Clearwater, 11. Isanti, 12. Beltrami Bronc Riders.

Senior division - 1. Chippewa/Lac Qui Parle, 2. Carver, 3. Sherburne/Douglas, 4. Pipestone/Murray, 5. Hennepin Cloud's Legacy, 6. Clay, 7. Hennepin La Cheval, 8. Hennepin Little Chickens, 9. Stevens, 10. Sherburne, 11. McLeod, 12. Wright.

Poultry: Junior division- 1. Cass/Wadena, 2. Pennington, 3. Dakota, 4. Stearns 1, 5. Fillmore, 6. Beltrami, 7/8 tie Stearns 2 and Wright.

Senior division - 1. Benton, 2. Pennington, 3. Wright/Sherburne, 4. Isanti, 5. Morrison/Stearns, 6. Beltrami, 7. Fillmore, 8. Douglas.

Rabbit: Junior division - 1. Scott, 2. Lyon/Redwood, 3. Douglas, 4. Dakota, 5. Dakota Bucks, 6. Washington, 7. Clearwater, 8. Becker.

Senior division - 1. Mower, 2. Mower/Freeborn, 3. Lyon/Redwood, 4. Mille Lacs, 5. Wright, 6. Dakota, 7. Scott, 8. Martin.

Wildlife: Junior division - 1. Carver Pheasobs, 2. Carver Tooth & Claw, 3. Dakota, 4. Scott, 5. Beltrami, 6. Redwood, 7. Anoka, 8. Stearns.

Senior division - 1. Anoka FF, 2. Dakota, 3. Scott, 4. Redwood Ospreys, 5. Anoka Predators, 6. Pennington, 7. Redwood Seahawks.